HMB kontratakuje

Po kilkumiesięcznej ciszy wokół HMB (hydroksymetylomaślanu), znowu pojawia się wiele publikacji na jego temat, zapewne dla tego, że wiąż nowe badania potwierdzają jego efektyw­ność i bezpieczeństwo stosowania. I tak, chociażby w styczniowym numerze konkurencyjnego magazynu - „Kulturysty­ka i Fitness" - ukazał się znakomity arty­kuł pióra, Profesora Piotra Ostaszewskie­go z warszawskiego SGGW, pt. „HMB -to działa!".

Profesor Ostaszewski jest, można, tak to powiedzieć, nestorem badan nad HMB. To on pierwszy, wspólnie z Profesorem Nisse-nem z Iowa State University, wsuną) w po­lowie lat dziewięćdziesiątych hipotezę, że to właśnie HMB odpowiada za anabolicz­ne, ergogeniczne i zdrowotne efekty dzia­łania testowanych pod tym kontem wcze­śniej: leucyny i ketoizokapronianu (KIC). W chwili obecne], nikt chyba nie wątpi już w jej słuszność, bo doczekała się licznych weryfikacji w badaniach naukowych. Chociaż wydaje się, że badania ta po­twierdziły niezbicie efektywność HMB we wspomaganiu rozwoju siły i masy mię­śniowej, to co do mechanizmów bioche­micznych, odpowiedzialnych za te efekty, Istnieje jeszcze sporo wątpliwości. Profe­sor Ostaszewski podaje dwa z nich - naj­częściej wymieniane w literaturze i najle­piej udokumentowane w badaniach - ha­mowanie aktywności enzymów proteoli­tycznych (katabolicznych) i stymulowanie syntezy mięśniowego cholesterolu. Ponieważ Profesor w swoim artykule ani jednym stowem nie wspomina nic o wpływie HMB na syntezę testosteronu, co ja swojego czasu podnosiłem wielo­krotnie, dla tego też zadano ml w ostat­nich dniach kilka pytań w tej sprawie. Musimy pamiętać: Profesor Ostaszewski jest zacnym naukowcem i nie wypada mu dywagować w artykule popularno­naukowym o niedostatecznie potwierdzo­nych hipotezach. Ja jestem tylko popula­ryzatorem nauki, więc mogę sobie na to pozwolić... Kiedy pisałem swoje artykuł o wpływie HMB na syntezę testosteronu, zestawi­łem wyniki badań, świadczące o wpływie HMB na syntezę mięśniowego choleste­rolu, z wynikami pracy R.l. Dorfmana, E. Forchielli i M. Guta, pt. „Androgen. Bio-synthesis and related studies.", opubliko­wanej w Recent Próg. Norm. Res. Ci naukowcy prześledzili wszystkie szlaki enzymatyczne syntezy testosteronu i miejsca ich przebiegu w organizmie. Ba­dania wskazywały jednoznacznie, że te­stosteron i inne androgeny (męskie hor­mony płciowe) powstają poza gruczołami wewnętrznego wydzielania (jądrami i korą nadnerczy), głównie w tkance mięśnio­wej. A że synteza mięśniowego choleste­rolu z HMB jest jednym z etapów syntezy testosteronu, wzrost poziomu cholestero­lu mięśniowego pod wpływem suplemen­tami HMB musi oznaczać jednocześnie wzrost poziomu testosteronu. Tu trzeba koniecznie zaznaczyć, bo może nie wszyscy nasi czytelnicy mieli sposob­ność, zapoznać się z artykułem Profesora Ostaszewskiego, że HMB zwiększa pro­dukcję cholesterolu w mięśniach, ale ha­muje w wątrobie, gdyż enzymy szlaku syntezy cholesterolu w wątrobie wyróż­niają się odmienną czułością i są hamo­wane, a nie stymulowane przez HMB. To bardzo znamienna właściwość, gdyż w mięśniach powstaje dobry cholesterol HDL 2aś w wątrobie zły. - LDL i VLDL HMB, podnosząc frakcję HDL a obniżając LDL i VLDL, nie tylko wspomaga rozwój si­ty i masy mięśniowej, ale również sku­tecznie zapobiega rozwojowi miażdżycy. Jakie jeszcze inne, potencjalne mechani­zmy działania HMB są w chwili obecnej testowane?...

Odkąd w kilku niezależnych ośrodkach ba­dawczych, w tym na AWF w Białej Podla­skiej, dowiedziono synergizmu (wzajem­nego wzmacniania efektów działania) po­między HMB i kreatyna, wskazano kilka mechanizmów, które mogą ewentualnie za efekty te odpowiadać. Jeden z alternatywnych szlaków przemia­ny HMB prowadzi do powstawania gliok-salanu - molekuły - budującej fragment cząsteczki prekursora kreatyny - glikocyjaminy. Jednak glioksalan może wytwa­rzać glikocyjaminę jedynie w nerkach, w obecności argininy, która dostarcza in­nego fragmentu molekuły glikocyjaminy - guanidyny.         

Inna z dróg metabolizmu HMB wiedzie w kierunku produkcji ciał ketonowych. Zresztą, sam HMB również zaliczany jest przez biochemików do ciał ketonowych. Wprawdzie jego molekuła nie zawiera grupy ketonowej, ale powstaje na tych samych szlakach metabolicznych, co cia­ła ketonowe. Ciała ketonowe zawierają grupy metylowe, reagujące w trakcie przemian metabolicznych z enzymami ka-tabolicznymi, która to reakcja (metylacja) hamuje niszczycielską aktywność tychże enzymów. To prawdopodobnie, głównie właśnie dzięki tej reakcji, HMB wykazuje tak silną aktywność antykataboticzną. Metylacja nie tylko hamuje katabolizm, ale również przemienia w wątrobie gliko­cyjaminę w kreatynę. W procesie tym or­ganizm posługuje się głównie aktywną formą metioniny, wspomaganą przez be­tainę, bo ciała ketonowe są słabo wyko­rzystywane przez wątrobę. Jednak przy suplementacji HMB wzrasta stężenie ciał ketonowych, więc również i one mogą mieć tutaj swój udział. Ostatecznie widzimy więc, że teoretycznie hydroksymetylomaślan dostarcza cen­nych substratów, niezbędnych do syntezy anabolicznej i ergogenicznej kreatyny. Kreatyna dla tego jest znakomitym środ­kiem anabolicznym i ergogenicznym, że jako fosfokreatyna wyprowadza z mito-chondriów powstający w ich wnętrzu ATR magazynuje go i transportuje pomię­dzy przedziałami komórkowymi do synte­zy białek i skurczu włókien mięśniowych. ATP nie posiada bowiem zdolności samo­dzielnego przemieszczania się. Wprawdzie kreatyna jest najważniejszym transporterem ATP, to jednak nie jedynym. Dla tego od pewnego czasu trwają poszu­kiwania innych, pomniejszych transporte­rów ATP, zdolnych do wzmacniania ak­tywność suplementów kreatynowych.

Takimi transporterem, podobnym do kreaty-ny, może okazać się między innymi jeden ze wspomnianych wyżej, powstających z HMB ketonów - dihydroksyaceton - po­zostający w ostatnich latach przedmiotem wielu badań. W reakcji z ATP najpierw prze­mienia się w dihydroksyacetonofosforan, a następnie w substancję o właściwo­ściach fosfokreatyny – bisfosfoglicerynian - dostarczającą ATP do anabolizmu bratek i skurczu włókien mięśniowych. HMB stymuluje również bezpośrednio syntezę ATP. Posiada on bowiem unikalną zdolność, swobodnego wnikania do wnę­trza mitochondriów, które są miejscem syntezy 80-ciu procent powstającego w mięśniach ATP. Tutaj prawdopodobnie nie tylko ulega „zwykłemu" spalaniu, tak jak produkty rozpadu tłuszczów i węglo­wodanów, ale jeszcze wymienia swój rod­nik hydroksylowy na fosforanowy, co umożliwia produkcję ATP w tzw. reak­cjach chemiosmotycznych. Jak widać, nie należy wykluczać, że wkrótce dowiemy się jeszcze znacznie więcej o mechanizmach anabolicznego i ergogenicznego dzialania HMB.

 Wybrał i opracował: Sławomir Ambroziak